Kirjastopolku

Luokat 7-9

Luokat 7-8

Seitsemännellä luokalla kiinnitetään huomio lukuharrastukseen. Lukemiseen innostetaan kirjaston kirjavinkkauksella ja kannustetaan sosiaaliseen lukemiseen jakamalla kokemuksia esim. Kirjastopolun oppilaiden alueella.

Kahdeksannella luokalla harjoitellaan ja syvennetään aiemmin opittuja taitoja. Mahdollisuuksien mukaan työskennellään ja vieraillaan kirjastossa opettajan ohjauksessa. Lumme-verkkokirjastoa, alla olevia linkkejä ja kirjaston aineistoja hyödynnetään opiskelutehtävissä kouluilla ja itsenäisesti.

Uutta 7-luokille lukuvuodelle 2026-27: Opettaja voi pyytää kirjaston palvelupisteestä käyttöönsä paperilla ja kynällä tehtävän kirjastosuunnistuksen, jonka avulla oppilaiden tulee kerrattua kirjastonkäytön perusteita.

7-luokkien kirjavinkkaukset

Lukuvuonna 2026-27 7-luokkien kirjavinkkaukset toteutetaan etänä pääkirjaston alueella. Niihin voivat osallistua myös lähi- ja seutukirjastojen alueiden koulut. Etävinkkaukset välitetään Teamsin kautta usealle luokalle yhtaikaa. Saat liittymislinkin ja ohjeita tunnille ilmoittautumisajan päätyttyä. Ilmoita luokkasi vinkkaukseen tällä lomakkeella. Vinkkaus toteutetaan, jos viimeiseen ilmoittautumispäivään mennessä on ilmoittautunut yksikin luokka.

Syksyn 2026 kirjavinkkausten ajat:

  • ke 28.10. klo 10-10.45 ja klo 13.15-14 (viimeinen ilmoittautumispäivä 21.10.)
  • to 19.11. klo 10-10.45 ja klo 13.15-14 (viimeinen ilmoittautumispäivä 12.11.)
  • ma 14.12. klo 10-10.45 ja klo 13.15-14 (viimeinen ilmoittautumispäivä 7.12.)

Kevään vinkkausajat ilmoitetaan loppuvuodesta. Jos arvelet, että opetusryhmäsi ei pääse osallistumaan etävinkkauksiin lainkaan, tilaa linkki vinkkauksen korvaavaan videoon lomakkeella. Saat linkin lisäksi tarkempia ohjeita ja tehtävät tunnille. Linkki lähetetään viikon sisällä tilauksesta.

7. luokan äidinkielen opettaja:

  • Ilmoittaudu etävinkkaukseen lomakkeella tai ota yhteyttä kirjastoosi
  • Johdattele oppilaitasi aiheeseen esim. Sivupiirin (Kirjasampo) kirjavinkkien avulla
  • Kerro kirjastolle kirjavinkkaukseen mahdollisesti liittyvistä tehtävistä ja jatkotyöstöstä ja muista toiveistasi
  • Ole mukana kirjastolaisen vetämässä tuokiossa
  • Anna palautetta käynnin jälkeen (palautelomake).

Kirjastotuokion vetäjä:

  • Tutustu Kirjastopolun luokkakohtaisiin tavoitteisiin
  • Valmistaudu tuokioon tältä sivustolta löytyvän materiaalin avulla tai muuten
  • Sovi opettajan kanssa, millainen tuokio pidetään, esim. ohjatun ja vapaan ajan osuus.

Seitsemäsluokkalaisen tavoitteita Kirjastopolulla:

  • tutustua eri kirjallisuuden lajeihin (kauno/tieto, kaunon lajit ja alalajit)
  • syventyä tiettyyn tekstilajiin ja sen tulkintaan
  • saada eväitä lukuharrastuksen monipuolistamiseen
  • oppia hyödyntämään myös muita aineistoja (elokuvat, pelit, sarjakuvat) kirjallisuuden ja kulttuurin tuntemuksen kartuttamiseksi
  • harjoitella lukukokemusten jakamista sosiaalisessa mediassa
  • oppia tulkitsemaan ja tuottamaan mediasisältöjä

Kirjastopolkukäynnin esimerkkituntimallit 7-luokalle

Toteutuksesta sovitaan ajanvarauksen yhteydessä.

Luokka 9

Yhdeksännellä luokalla on hyvä käydä läpi tiedonhankinta- ja tutkimusprosessi ja valmistautua tuleviin opintoihin. Informaatiolukutaidon osa-alueiden harjoittelu sopii äidinkielen tutkielman yhteyteen, koulun monialaiseen oppimiskokonaisuuteen tai muuhun aineeseen. Opettajan tukena on Eväitä opiskeluun -verkkomateriaali.

Lukuvuonna 2026-27 järjestetään Tiedonhaun tietoiskuja etäyhteydellä tai vaihtoehtoisesti pääkirjastolla. Tietoiskussa kerrataan tiedonhaku Lumme-verkkokirjastosta sekä lainaukseen ja varaamiseen liittyvät asiat.

9-luokkien Tiedonhaun tietoiskut etänä:

Tietoiskuihin voivat ilmoittautua kaikkien koulujen 9-luokat ja ne välitetään Teamsin kautta usealle luokalle yhtaikaa. Saat liittymislinkin ja ohjeita tunnille ilmoittautumisajan päätyttyä. Ilmoita luokkasi mukaan tällä lomakkeella. Tietoisku toteutetaan, jos viimeiseen ilmoittautumispäivään mennessä on ilmoittautunut yksikin luokka.

Lukuvuoden 2026-27 etätietoiskujen ajat:

  • ke 2.12. klo 10-10.45 ja klo 13.15-14 (viimeinen ilmoittautumispäivä 25.11.)
  • ti 12.1. klo 10-10.45 ja klo 13.15-14 (viimeinen ilmoittautumispäivä 7.1.)
  • ma 18.1. klo 10-10.45 ja klo 13.15-14 (viimeinen ilmoittautumispäivä 11.1.)

9-luokkien Tiedonhaun tietoiskut pääkirjastolla:

Lähitietoiskujen sisältö on sama kuin etätietoiskussa, mutta sen lisäksi tehdään pieni tiedonhaku- ja kirjan paikannus -harjoitus. Tietoiskuja järjestetään nyt kokeiluna ja niille on varattu 14 aikaa viikoille 48-50 ja 2-3. Tee ajanvaraus kalenteriin, joka on lähetetty koulusi kirjastoyhdyshenkilön kautta sähköpostilla. Tietoiskun kesto on noin 45 minuuttia ja harjoitteluaika sovitaan opettajan kanssa. Tietoiskut on tarkoitettu pääkirjaston yhteistyökouluille.

Lukuvuoden 2026-27 lähitietoiskujen ajat:

  • Ti 24.11. klo 9-12-välillä
  • Ti 24.11. klo 13-15-välillä
  • Ke 25.11. klo 9-12-välillä
  • Ke 25.11. klo 13-15-välillä
  • Pe 4.11. klo 9-12-välillä
  • Ma 7.12. klo 9-12-välillä
  • Ma 7.12. klo 13-15-välillä
  • Ke 9.12. klo 9-12-välillä
  • Ke 9.12. klo 13-15-välillä
  • Ke 13.1. klo 9-12-välillä
  • Ke 13.1. klo 13-15-välillä
  • Ke 20.1. klo 9-12-välillä
  • Ke 20.1. klo 13-15-välillä
  • Pe 22.1. klo 9-12-välillä

9- luokan vastuuopettaja:

Kirjastotuokion vetäjä:

  • Tutustu Kirjastopolun luokkakohtaisiin tavoitteisiin
  • Valmistaudu tuokioon tältä sivustolta löytyvän materiaalin avulla tai muuten

Yhdeksäsluokkalaisen tavoitteita Kirjastopolulla:

  • omaksua tiedonhankinnan ja tutkimuksen perusprosessi työskentelytavaksi
  • osata hyödyntää erilaisia tekstejä ja julkaisuja tiedonlähteenä (kirjat, lehtiartikkelit, tutkimukset, opinnäytetyöt, verkkotekstit)
  • oppia käyttämään eri tiedonhaun kanavia järjestelmällisemmin (kirjaston ja netin hakupalvelut, tietokannat) ymmärtää tiedonhaun pääperiaatteita (asiasanat, vapaasanat, sanojen yhdistäminen, luokitus)
  • harjoitella lähdekriittisyyttä
  • ymmärtää tekijänoikeuden perusteita
  • oppia käyttämään löydettyä tietoa asianmukaisesti osana omaa työtä
    harjoitella viittauskäytäntöä
  • vahvistaa tiedon esittämisen taitoja koostamalla tulokset kirjallisesti, suullisesti tai visuaalisesti mediateknologiaa hyödyntäen, esim. blogiteksti.

Kirjastopolun tuntimallit ja materiaalit (9. luokka)

Yläluokkien lukudiplomit: Mikkelin lukudiplomi ja Sinuhe (Kunnari)


Materiaaleja lukemaan innostamiseen

Materiaaleja tiedonhakuun ja kirjastonkäyttöön

Materiaaleja mediakasvatukseen ja TVT-taitoihin