Pääkirjaston, sekä Anttolan, Haukivuoren, Hirvensalmen, Puumalan, Ristiinan ja Suomenniemen kirjastojen aukioloaikaa on pystytty laajentamaan ottamalla käyttöön itsepalvelu- ja omatoimiaukioloaikoja.
Itsepalveluaikaa pääkirjastossa ovat
- ma-la tunnit klo 9–10.
Omatoimiaikana asiakkaat voivat lainata ja palauttaa aineistoa automaatilla, noutaa varattua aineistoa, lukea lehtiä ja käyttää asiakastyöasemia
Käytössä ei ole:
- tietopalvelua
- aineiston etsintää/hakua
- tulostusta
- maksujen vastaanottoa
- kaukolainojen noutoa, tilausta ja uusintaa
- kopiointia
- konsolipelejä
Saat apua ja ohjausta lainaus- ja palautusautomaattien sekä verkkokirjaston käytössä.
Anttolan, Suomenniemen, Haukivuoren, Hirvensalmen, Puumalan ja Ristiinan kirjastojen omatoimiaika kirjastossa on käytössä normaalin aukiolon ohella omatoimiaika, jolloin henkilökuntaa ei ole paikalla. Alle 15 vuotiaat asiakkaat voivat käyttää kirjastoa omatoimisesti huoltajan luvalla.
Omatoimiaika
1.1. alkaen joka päivä klo 8-20. Kun henkilökunta on paikalla, omatoimiaika on palveluajan ylittävä aika. Esim. palveluaika klo 10-16, niin omatoimiaika on klo 8-10 ja klo 16-20.
Omatoimiaikana kirjastoon pääsee sisään oman kirjastokortin ja nelinumeroisen tunnusluvun avulla. Tunnusluku on sama kuin verkkokirjaston salasana. Alle 15-vuotias saa käyttöoikeuden huoltajan suostumuksella.
Omatoimikirjastossa tulee käyttäytyä siivosti ja huolehtia, että ovi menee lukkoon sisään tultaessa ja poistuttaessa. Kirjastossa on tallentava kameravalvonta. Lue lisää kunkin kirjaston käyttösäännöistä.
Kunkin omatoimikirjaston tarkemmat käyttösäännöt:
- Anttolan kirjasto
- Haukivuoren kirjasto
- Hirvensalmen kirjasto
- Puumalan kirjasto
- Ristiinan kirjasto
- Suomenniemen kirjasto
Katso ohjeet omatoimikirjastossa asioimiseen tämän linkin takaa.